Rakitan Selang Hidrolik Aeroquip 10K0406MP06MP120 10K Psi FC579
infotip-icon
View other Hydraulic Hose Assemblies dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Fitting Size
3/8" x 3/8"
Fitting Type
MNPT x MNPT
Hose Inside Diameter
1/4"
Fitting Material
Carbon Steel x Carbon Steel
Temperature Range
-40 Degrees to 212 Degrees F
Hose Dash Size
-4
Hose Length
10 ft
Hose Tube Material
Synthetic Rubber
Hose Cover Material
Synthetic Rubber
Hose Reinforcement Type
Braid
Hose Reinforcement Material
Wire
Hose Color
Black
Max. Working Pressure @ 70 F
10,000 psi
Hose Configuration
Coupled Assembly
Safety Factor
2:1
Hose Outside Diameter
1/2"
Standards
1J100
Hose Braid Layers
2
Bend Radius
2"