Foreverbolt FBMSHCAPS101525P10 Shcs Ss M10-1.5 25mm L PK10
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M10-1.5
Length
25 mm
Material
Stainless Steel
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Advanced Corrosion Resistance
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
25 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
DIN 912
Drive Size
8 mm
Material Grade/Class
18-8
Head Height
10 mm
Head Diameter
16 mm