Honeywell V15H16-CZ100A02-K Microsw, Spdt, Tuas Engsel, 16A, 250VAC
infotip-icon
View other Micro Switches dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Type
Standard
Microswitch Actuator
Hinge Lever
Contact Configuration
SPDT
Contact Current Max
16 A
Max Operating Temperature
100 gf
Switch Terminals
Quick Connect
This spec is not available in the specification table.
rohs Phthalates Compliant
YES
SVHC
No SVHC (07-Jul-2017)
Contact Voltage AC Nom
250 V AC