Iwata 100 Series Black Edge Trim untuk Tebal Plat 6,4mm 4 Pola 75m S100-64-B-4
Merek:
Iwata
Model:
S100-64-B-4
infotip-icon
View other Rubber Seals dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Length
75 m
Product Type
Edge Trim
Basic Plate Thickness
6.4 mm
Corresponding Plate Thickness
5.5 to 6.4 mm
Cored Bar
Aluminium (A3004)
Material
PVC
This spec is not available in the specification table.
Colour
Black
Series
100
Deskripsi Produk
Iwata 100 Series Black Edge Trim for 6.4mm Plate Thickness 4 Pattern 75m S100-64-B-4
Edge Trims For Plate Thickness 6.4 mm can be used for plates with thickness ranging from 5.5 to a maximum of 7 mm. Edge Trims For Plate Thickness 6.4 mm are great for metal sheets like vehicle body panels that may be dangerous should the edges not be protected properly.
Features:
  • Trimming for plate thickness of 6.4 mm
  • Easy installation by simply pushing in without using an adhesive to protect the edge
  • Aluminium mandrel provides high grip, light weight and excellent corrosion resistance
Specification:
  • Brand: Iwata
  • Product Type: Edge Trim
  • Basic Plate Thickness: 6.4 mm
  • Corresponding Plate Thickness: 5.5 to 6.4 mm