Kerr Lakeside 25C100KCS Baja Paduan Shcs 1/4-20 1 inci L PK100
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Inch
Thread Size
1/4"-20
Length
1"
Material
Steel, Alloy Steel
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
1"
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ASME B18.3
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25"
Head Diameter
0.375"