M510601000120 Scktflthdscrw Ss M10-1.5 120mm L PK25
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M10-1.5
Length
120 mm
Material
Stainless Steel
Thread Type
Fully Threaded
Head Type
Flat
Drive Style
Socket
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
50 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
ISO 10642
Drive Size
6 mm
Material Grade/Class
18-8
Head Height
6.2 mm
Head Diameter
22.4 mm