Konektor Multicomp Pro 2212BR-12G, Rcpt, 12POS, 1ROW, 2,54MM
infotip-icon
View other PCB Receptacles dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Current Rating
3A
Contact Material
Copper Alloy
Gender
Receptacle
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Contact Resistance
20 Mohm
Operating Temperature Min
-40°C
Operating Temperature Max
105°C
Pitch Spacing
2.54 mm
Flammability Rating
UL94V-0
This spec is not available in the specification table.
RohsCompliant
YES
Connector Mounting
Through Hole Mount
No. of Contacts
12 Contacts
Contact Termination Type
Through Hole
No. of Rows
1 Rows
Insulation Resistance
1000 Mohm
Withstand Voltage
600 V
Voltage Rating VAC
250 V