Multicomp Pro MCMR06X5102FTL Res, 51K, 1%, 0,1W, 0603, Gulungan
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCMR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
51 kohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Series
MCMR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
51 kohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Qualification
Voltage Rating
75 V
rohsCompliant
YES
Qualification
Voltage Rating
75 V