Multicomp Pro MCMR12X1001FTL Res, 1K, 1%, 0,25W, 1206, Gulungan
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCMR12
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
1 kohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
1206 [3216 Metric]
Length
3.2 mm
Width
1.6 mm
Series
MCMR12
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
1 kohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
1206 [3216 Metric]
Length
3.2 mm
Width
1.6 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Qualification
Voltage Rating
200 V
rohsCompliant
YES
Qualification
Voltage Rating
200 V