Multicomp Pro MCPNF42JTFY1001 Res N/W, Terisolasi, 1K, 0,0625W, 0402
infotip-icon
View other Resistor Networks dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Power Rating
62.5 mW
This spec is not available in the specification table.
Type
High Reliability
Voltage Rating
50 V
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Tolerance
± 5%
Terminal Pitch
0.5 mm
Min Operating Temperature
-55°C
Resistance
1 kohm
Length
2 mm
Resistor Mounting
Surface Mount Device
Height
0.45 mm
Max Operating Temperature
155 °C
Number of Resistor
4
Technology
Thick Film
Resistor Case
0402 [1005 Metric]
Network Circuit Type
Isolated
Resistor Terminal
Convex
Width
1 mm