Multicomp Pro MCPNF42JTFY1200 Res N/W, Terisolasi, 1K2, 0,0625W, 0402
infotip-icon
View other Resistor Networks dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Type
High Reliability
This spec is not available in the specification table.
Length
2 mm
Voltage Rating
50 V
Technology
Thick Film
Power Rating
62.5 mW
Resistor Case
0402 [1005 Metric]
Resistance
1.2 kohm
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Max Operating Temperature
155 °C
Min Operating Temperature
-55°C
Height
0.45 mm
Resistor Terminal
Convex
Terminal Pitch
0.5 mm
Number of Resistor
4
Tolerance
± 5%
Resistor Mounting
Surface Mount Device
Width
1 mm