Multicomp Pro MCWR06X1580FTL Res, Film Tebal, 158R, 1%, 0,1W, 0603
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCWR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
158 ohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Series
MCWR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
158 ohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
75 V
rohsCompliant
YES
Voltage Rating
75 V