Kontaktor Seri Schneider Electric LC1DT20B7 LC1D, Kumparan Ac 24 V, 4 Kutub, 20 A, 4NO, 690 V Ac
infotip-icon
View other Contactors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
90 mm
Pole Contact Composition
4 NO
Poles Description
4P
Contactor Coil Voltage
24 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
20 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
Device Short Name
LC1D
Range Of Product
TeSys D
Depth
90 mm
Pole Contact Composition
4 NO
Poles Description
4P
Contactor Coil Voltage
24 V ac
Minimum Operating Temperature
-5°C
Maximum Operating Temperature
+60°C
Terminal Type
Screw
Contact Current Rating
20 A
Contact Voltage Rating
690 V ac
90 mm
24 V ac
-5°C
+60°C
20 A
690 V ac