Schneider Electric TPRSS065 Dol Starter, Dol, 37 Kw, 690 V Ac, 1, 3 Fase, IP20
infotip-icon
View other Motor Starter dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Rated Current
65 A, 80 A
Rated Voltage
690 V ac
Width
55 mm
Depth
125 mm
Ip Degree Of Protection
IP20
Mounting Type
Horizontal Mount, Vertical Mount
This spec is not available in the specification table.
Range
TeSys Island
Pole Configuration
3P
Series
TPRSS
Phase
1, 3
Overall Length
167 mm
Power Rating
37 kW