Bor Jobber Walter Titex A3389DPL95 Karbida 9,50mm
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Drill Bit Size
9.50 mm
Overall Length
103.00 mm
Standards
DIN 6537
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
61.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.3740
Primary Material Application
Steel, Cast Iron, Hardened Steel, Aluminum, Bronze, Titanium, Brass, Copper, Stainless Steel, Nickel
Series
X.Treme Plus
Maximum Drilling Depth
49 mm