Bor Jobber Walter Titex DC1500318000A0WJ30RE Karbida 18,00mm
infotip-icon
View other Jobber Drills dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Drill Bit Point Type
Split Point
Drill Bit Size
18.00 mm
Overall Length
123.00 mm
Standards
DIN 6537 K
Material - Machining
Carbide
Shank Dia.
18 mm
Drill Bit Point Angle
140°
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Flute Length
73.00 mm
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
This spec is not available in the specification table.
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.7087
Primary Material Application
Steel, Cast Iron
Series
Perform
Maximum Drilling Depth
51 mm